Każdy z nas posiada psychologiczne granice, które symbolicznie oddzielają nas od innych ludzi.   U niektórych są one całkowicie otwarte – o takich osobach mówi się, że nie są asertywne, ponieważ na wszystko się zgadzają. Czasem zdarza się, że granice te są kompletnie zamknięte - wtedy od takich osób słyszymy głównie „nie”, niezależnie od naszej propozycji. My wierzymy, że żadne skrajności nie są dobre, dlatego zachęcamy Cię do zrównoważonego stawiania swoich granic. 

Taka umiejętność przyda Ci się w sytuacji, w której spotykamy się z zachowaniem, które jest dla nas nieprzyjemne, frustrujące czy niekomfortowe. Taka sytuacja utrudnia realizację ważnych dla nas potrzeb. Zaryzykuję stwierdzenie, że często wtedy mamy nadzieję, że sytuacja "sama się naprawi", co wzmaga naszą tendencję do akceptacji nieprzyjemnych zachowań. 

Wynika to między innymi z faktu, że często proszeniesprawia nam trudność, a kiedy już to robimy, to stosujemy różne sposoby, aby nie wyrażać naszej prośby wprost. Dlatego, aby umniejszyć naszą prośbę, odwołujemy się do nieasertywnych sposobów proszenia, takich jak: 

  • żądanie zamiast prośby, które wywołuje opór i niechęć rozmówcy;   
  • aluzje, stwarzające ryzyko, że ktoś nie zrozumie, że jest to nasza prośba, jeśli nie wyrazimy jej wprost; 
  • umniejszanie wagi swoich próśb, które sprawia wrażenie trywialności naszej prośby i w konsekwencji jej ignorowanie; 
  • podkreślanie przeszkód, które powoduje zmniejszenieprawdopodobieństwaspełnienia naszej prośby. 

 

Warto jednak pamiętać, że akceptacja lub nieasertywne sposoby proszenia nie rozwiązują niejasności, a wręcz przeciwnie – narażają nas na koszty emocjonalne i stwarzają ryzyko pogorszenia się relacji z drugą osobą.    

W takiej sytuacji warto wykorzystać technikę, jaką jest asertywne stawianie granic, omówioną w Porcji Wiedzy poniżejWarto pamiętać, że jest to kilkustopniowy proces, który powinien być rozciągnięty w czasie. Zapoznaj się z przedstawionymi na filmie krokami i pomyśl, w jaki sposób możesz zastosować je na co dzień.  Zastosowanie tej techniki w życiu codziennym umożliwia ochronę swoich interesów i relacji, ułatwia zaspokojenie swoich potrzeb oraz stwarza szansę na zmianę zachowania nie naruszając granic innych ludzi i nie raniąc ich uczuć. Wierzymy, że nasza nowa Porcja Wiedzy będzie dla Ciebie ku temu dobrą inspiracją.