Jedno i to samo działanie możemy (w zależności od naszego do niego stosunku) różnie interpretować. Myśli tworzą naszą wewnętrzną rzeczywistość, a my mając wpływ na myśli możemy kształtować rzeczywistość. Możemy też kształtować motywację naszych współpracowników, pamiętając, że oni też dokonają jakiejś interpretacji. Kiedy dostaniemy do zrobienia prezentację, to możemy ją wykonać z kilku względów:
  1. ze strachu przed szefem – „muszę to zrobić, bo mnie zamęczy”,
  2. z wewnętrznego poczucia obowiązku – „muszę to zrobić, bo tylko ja potrafię zrobić to sensownie”,
  3. ze względu na osobiste korzyści – „zrobię to, bo dzięki temu szef będzie miał dług wdzięczności, a w przyszłym tygodniu potrzebuję dzień urlopu”, „bo zyskam nowe kompetencje”
  4. ze względu na zgodność z moimi wartościami – „zrobię to, bo ważne jest, żeby ludzie poznali dokładne dane i opis sytuacji”, „bo lider powinien ćwiczyć cierpliwość w małych zadaniach”
  5. ze względu na ciekawość i frajdę z wykonywanego działania – „zrobię to, bo będę miał okazję poćwiczyć robienie prezentacji, dodam nowe grafiki i może jeszcze poćwiczę z podkładem muzycznym”, „bo jestem ciekaw jak to można zrobić, inaczej, ciekawiej, bardziej angażująco”
Podobnie nasz współpracownik dokona wewnętrznej interpretacji i będzie mu łatwiej lub trudniej. Obejrzyj film i dowiedz się co wpływa na naszą motywacje i jak zmienia się nasz stosunek do zadania w zależności od rodzaju motywacji.  Dowiedz się o jakich ważnych potrzebach psychologicznych należy pamiętać, żeby budować motywujące środowisko pracy. Zobacz jak w prosty sposób możemy potrzeby te zaspokajać i wpływać na motywację wewnętrzną naszych ludzi.   Transkrypcję treści z nagrania znajdziecie tu: Transkypcja YouTube #3 Porcja wiedzy Co buduje motywację wewnętrzną pracowników pdf Warto znać. Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę i rozumienie omawianych zagadnień, warto abyś sięgnął po poniższe pozycje: „Drive – nowe spojrzenie na motywację”, Daniel Pink – autor opisuje różnice w podejściach do motywowania i różne ciekawe, nieoczywiste konsekwencje wynikające z nagradzania. „Psychologia dla coachów”, Maciej Świeży – gdzie znajdziesz dużą dawkę wiedzy na temat tworzenia nawyków i motywowania siebie i innych.   Co o tym sądzisz? Jakie ty masz przemyślenia dotyczące nagradzania? Jakie masz swoje sprawdzone sposoby na dbanie o motywację pracowników? Co rekomendujesz innym? Podziel się swoimi opiniami w komentarzach.