Kiedy szefowie myślą o motywowaniu, często ich pierwsze pomysły idą w kierunku „dania pracownikom” nagrody, która sprawiłaby wzrost ich poziomu motywacji. I faktycznie, nagradzanie jest jednym ze sposobów zwiększania motywacji pracowników. Eksperymenty pokazują, że te zachowania, które są nagradzane, mają tendencję do częstszego występowania w przyszłości. Jeżeli nagrodzę kogoś za dostarczenie mi raportu na czas, zwiększę szansę, że w przyszłości będzie on bardziej zmotywowany, aby taki raport na czas mi dostarczyć.

Jeżeli szukasz sposobów na to, by pozytywnie wpłynąć na motywację, a nie wykorzystujesz jeszcze w tym celu pozytywnej mocy nagradzania, zachęcamy cię do tego w pierwszej kolejności. To często niewiele kosztuje, a może wnieść dużo pozytywnej energii do wzajemnej współpracy i zaangażowania pracowników.

Warto jednak, abyś zdawał sobie sprawę, że błędne wykorzystanie nagród może paradoksalnie przynieść przeciwne do zamierzonych efekty. Jak pokazują badania, za wysokie, niedopasowane lub dawane w złych okolicznościach i nieodpowiedni sposób nagrody, prowadzą do obniżenia motywacji wewnętrznej, wzbudzają postawy roszczeniowe, a nawet mogą odebrać pracownikom chęć wykonywania pracy, która „bez nagrody” była sama w sobie źródłem satysfakcji.

Co warto robić, aby w pełni wykorzystać moc nagrody i ustrzec się ryzyka demotywacji?

Obejrzyj film i poznaj 7 dobrych praktyk nagradzania, które przedstawiają podpowiedzi, jak warto spojrzeć na kwestię nagradzania oraz jak wykorzystać codzienne sytuacje do zwiększania motywacji wewnętrznej.

 

Warto znać

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę i rozumienie omawianych zagadnień. Warto abyś sięgnął po poniższe pozycje:

„Drive – nowe spojrzenie na motywację”, Daniel Pink – książka pokazująca najnowsze badania nad motywacją wewnętrzną i rzucająca światło na zgubną dobrą perspektywę wykorzystania nagród.

„Psychologia Szefa”, Jerzy Gut i Wojciech Haman – gdzie oprócz wielu praktycznych porad, znajdziesz między innymi sposób na poprowadzenie rozmowy nagradzającej.

 

Co o tym sądzisz? Jakie ty masz przemyślenia dotyczące nagradzania? Jakie masz swoje sprawdzone sposoby na dbanie o motywację pracowników? Co rekomendujesz innym?

Podziel się swoimi opiniami w komentarzach.