Jak negocjować, żeby znaleźć rozwiązania i umocnić współpracę?

Kiedy dochodzi do sytuacji sporu, często uruchamiają się w nas emocje i pierwotne mechanizmy, które zachęcają nas do walki lub ucieczki. W zależności od kontekstu  oraz naszego usposobienia intuicyjnie, żeby poradzić sobie z konfliktem i jego konsekwencjami, przyjmujemy najczęściej dwie charakterystyczne postawy: rywalizacji lub uległości.

Kiedy działamy z pozycji rywalizacji chcemy za wszelką cenę „pokonać przeciwnika” i postawić na swoim. Rozwiązanie sporu widzimy tylko poprzez zaspokojenie swoich potrzeb. Kiedy z kolei działamy z pozycji uległości, to jedyne czego chcemy to uniknąć złych emocji i wycofać się z nieprzyjemnej sytuacji, nawet kosztem własnych potrzeb czy przyjęcia nie dobrego dla nas rozwiązania.

Każde z tych rozwiązań w pewnych okolicznościach może być opłacalne. Jednak jeżeli współpraca jest długofalowa i dodatkowo zależy nam na tym, aby pozostawać z drugą stroną w partnerskich relacjach i dobrze się dogadywać, warto jest wyjść poza ten schemat i poszukać innej drogi.

Logika negocjacji nastwionych na współpracę to droga oparta na pozycji wygrany – wygrany, która stara się maksymalnie jak to się da, zrozumieć, uszanować i zaspokoić potrzeby obu stron, budując przy tym partnerskie relacje i kładąc podwaliny pod dobrą współpracę.

Obejrzyj film i dowiedz się jak rozwiązywać spory i negocjować dobre dla obu stron rozwiązania.

Transkrypcję treści z nagrania znajdziecie tu: Transkrypcja Youtube #7 Porcja Wiedzy Logika negocjacji nastawionych na współpracę

Warto znać.

Jeżeli chcesz poszerzyć swoją wiedzę i rozumienie omawianych zagadnień. Warto abyś sięgnął po poniższe pozycje: 

Dochodząc do TAK, Rober Fisher i William Ury – książka, którą powinien przeczytać każdy, kto chce po ludzku rozwiązywać spory i negocjować w duchu na współpracę.

Odchodząc od NIE, William Ury – kontynuacja bestsellerowej pozycji „Dochodząc do TAK”, gdzie możemy się zapoznać z bardziej zaawansowanymi technikami negocjacji i radzenia sobie w trudnych sytuacjach w czasie rozmów.

Docenić konflikt, Jerzy Gut i Wojciech Haman – zbiór bezcennych praktyk rozwiązywania sporów przerzucony na polski grunt i zwyczaje.

Co o tym sądzisz? Jakie ty masz podejście do rozwiązywania sporów i negocjacji? Co rekomendujesz innych.

Podziel się swoimi opiniami w komentarzach.